img

Jak oszczędzać i nie tracić na jakości życia?

Często zdarza się nam zostawić wiele wtyczek włączonych do kontaktu, często niepotrzebnych – ładowarkę do telefonu, czajnik bezprzewodowy, szczoteczkę elektryczną, laptop włączony przez całą noc – w rzeczywistości jest to zabójstwo dla domowego budżetu. Wyrabiając w sobie nawyk odłączania niepotrzebnych sprzętów z kontaktu, obniżysz rachunki za prąd. Równie ważna jest woda. Lecąca cały czas woda podczas mycia zębów to wyższy rachunek za wodę. Dobrym pomysłem okazuje się także zmywarka, zwłaszcza w przypadku osób,które tracą wiele wody w czasie zmywania naczyń. Jest to bardzo prosty sposób, by oszczędzić czas i pieniądze. Niepotrzebne zużywanie prądu i energii - warto unikać tego typu sytuacji, będzie to korzystne dla środowiska i twojej kieszeni.

Kolejnym pomysłem na oszczędzanie są energooszczędne żarówki, najlepiej wymienić je w całym domu. Można również pomyśleć o programie lojalnościowym i zbierać punkty za tankowanie paliwa – opłaca się przede wszystkim w przypadku osób, które codziennie dojeżdżają do pracy autem. Zebrane punkty wymienisz na nagrody, często jest to darmowe tankowanie.

Alternatywą dla samochodu jest rower – dobry sposób na oszczędność, a dodatkowym bonusem jest w tym przypadku zdrowie. Rower sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które do pracy mają stosunkowo blisko. Co ważniejsze, znika także problem korków. Zaoszczędzone pieniądze może przeznaczyć na super wakacje.

Palenie papierosów – najwyższy czas rzucić. Niestety, osoby palące znaczne kwoty przeznaczają na papierosy. Pomyśl, ile odłożysz rzucając nałóg, dodatkowo zyskasz zdrowie.

Do pracy warto przygotować kanapki, znacznie zdrowsze i tańsze niż kupowana w sklepiku drożdżówka czy danie na wynos. Do pracy można także zabrać sałatkę lub samodzielnie przygotowane ciasto z owocową galaretką.

 

Krem czekoladowy do ciast i kanapek

 

Owoce sezonowe – w okresie letnim, a także jesienią warto zrobić przetwory z sezonowych owoców i warzyw. Zimą okażą się niezastąpione.oszczędzanie na rachunkach

Unikaj zakupów w marketach – zawsze znajdzie się promocja, atrakcyjna cena i w efekcie kupujesz produkty, które nie są potrzebne. Nie daj się zwieść promocjom, kupuj wyłącznie to, co niezbędne.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku wielopaków – jeśli są to produkty z krótkim terminem przydatności, lepiej ich unikaj. Dobrze jest wybierać się na zakupy z przygotowaną listą – rozwiązanie to umożliwi dokonanie właściwego wyboru, czyli zakup produktów, które są niezbędne.

Korzystaj z programów lojalnościowych, zbieraj naklejki i punkty – dzięki temu możesz zyskać wiele, nawet darmowe zakupy.

Natur

Specjaliści ds planowania budżetu

Zobacz również