Nie masz pojęcia, jak zabrać się za planowanie domowego budżetu? Nie zarabiasz wiele i chciałbyś lepiej panować nad wydawaniem pieniędzy wiedząc, na co rzeczywiście idą w skali miesięcznych wydatków?
1. W pierwszej kolejności ustal ile masz pieniędzy.
Musisz bowiem wiedzieć czym dysponujesz do końca miesiąca. W tym celu zerknij, ile masz gotówki w portfelu oraz jakimi środkami dysponujesz na swoim koncie. Zsumuj wszystko i zapisz na kartce. Bierz pod uwagę tylko to, co jest realnie dostępne, żadne przychody, na które liczysz czy limity na karcie debetowej.
2. Wybierz finansowe priorytety.
Skoncentruj swoje działania i ustal priorytety na najbliższy miesiąc. Dokonaj wyboru, co w danym miesiącu będzie dla ciebie najważniejsze. To będzie jeden główny priorytet finansowy, dlatego koniecznie wybierz to, co faktycznie będzie dla Ciebie ważne w danym miesiącu. Ten wybór będzie determinował to, jak będziesz dysponować pieniędzmi w pozostałych grupach. Masz 3 podstawowe grupy w budżecie domowym na jakie będziesz wydawać pieniądze:
Spłata zadłużenia, w skład której wchodzą wszystkie zobowiązania finansowe, raty kredytowe, pożyczkowe czy limity na kartach kredytowych lub koncie, które w danym miesiącu, w konkretnym dniu musisz spłacić. Doskonale wiemy, że przy naszych zarobkach jakiekolwiek oszczędności to przysłowiowa pięta achillesowa większości gospodarstw domowych. Z reguły nie ma z czego odkładać, wiec nie dysponujemy pieniędzmi na łatanie takich zobowiązań. To opcja idealna, aby móc tego typu zobowiązania pokrywać z oszczędności. Spróbuj więc odłożyć nawet niewielką kwotę, choćby 50 złotych miesięcznie. Po roku uzbiera się z tego imponująca sumka. Chodzi o rozpoczęcie wyrabiania w sobie nawyku niewydawania wszystkich pieniędzy w media markt konin
Koszty życia to wszystkie inne wydatki na utrzymanie. Wybierz wśród poszczególnych punktów priorytet i postaraj się aby był określony co do kwoty, Przykład? Spłacę w tym miesiącu zadłużenie na mojej karcie kredytowej w wysokości 1000 zł i nie będę odnawiać tego zadłużenia. Albo oszczędzę 400 zł na fundusz awaryjny, lub też wydam na koszty życia maksymalnie 60% zarobionych pieniędzy.
3. Przydziel konkretne kwoty do wszystkich trzech grup wydatków z Twojego całościowego budżetu.
Z pieniędzy, które posiadasz określ ile w danym miesiącu planujesz wydać na spłatę zadłużenia, na oszczędności oraz na koszty życia. Na kartce A4, stwórz kolumnę z tymi planami, ale nie zapomnij do niej dołożyć tej, w której napiszesz jaka była realizacja założeń. Uzupełnisz wszystko pod koniec miesiąca.