img

Zasady zarządzania domowym budżetem.

Bez względu na to, ile zarabiasz i jakie masz miesięczne wydatki, warto rozsądnie planować i kontrolować swoje to, co wychodzi nam z portfela. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie i racjonalnie zarządzać swoim budżetem domowym? Przeczytaj poniższe rady i zastosuj się do nich.

Pierwsza: bądź domowym księgowym

Załóż specjalny zeszyt bądź utwórz plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym będziesz notować wszystkie swoje wydatki. Spisuj dokładnie wszystkie pozycje ze wszystkich paragonów sklepowych. Liczą się nawet paragony na niewielkie kwoty, wydane w kiosku. Na koniec miesiąca usiądź nad zapiskami, poświęć chwilę i sprawdź swoją listę. Całkiem możliwe, że będziesz zaskoczony, że wydajesz pieniądze na rzeczy, których zupełnie nie potrzebujesz. Takie drobne kwoty w skali miesiąca kumulują się już w pokaźne sumki.

Skorzystaj z promocji na zeszyty szkolne.

Druga: oszacuj koszty stałe

Chodzi o te wydatki, które musisz ponieść i nie jesteś w stanie od nich uciec. Będą nimi rata kredytu, rachunki za gaz czy inne media, telefon czy ogrzewanie. Kosztem stałym z pewnością będzie jest również żywność. Warto przy tej okazji skalkulować koszty gotowania w domu a jedzenia na mieście, jeśli masz takowe w zwyczaju. Jeśli jesteś właścicielem samochodu, spróbuj obliczyć koszt spalanego paliwa i zastanów się, czy jest to koszt stały, czy też zmienny. Wyliczenie kosztów stałych pomoże ci w określeniu, jaka ilość gotówki będzie potrzebna na cały miesiąc. I ile ewentualnie możesz odłożyć na miesiąc, w którym pojawi się nieplanowany wydatek.

Trzecia: optymalizuj wydatki

Na czym to polega? Usiądź nad kartką i zastanów się, z jakich wydatków możesz zrezygnować lub na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Wystarczy, że wyłapiesz coś, co najbardziej obciąża twój budżet a bez czego możesz funkcjonować. Przykładem mądrej optymalizacji jest także ograniczenie liczby kaw, które w ciągu miesiąca kupujesz w drodze do pracy, choć możesz je spokojnie zabierać w termosie z domu.

Czwarte: nie daj się zaskakiwać nieoczekiwanemu

Nawet najlepiej zaplanowany budżet może paść pod naporem nieprzewidzianych wydatków. Jeśli niespodziewany wydatek jest na tyle pilny, że musisz go domowe wydatki​uwzględnić, mimo braku gotówki, możesz pomyśleć o skorzystaniu z usług firmy pożyczkowej, ale najpierw dokładnie przemyśl ten pomysł a później sprawdź, jakie są całkowite koszty podjętego zobowiązania.

Piąte: przyjemności też są ważne

Prawdziwym sensem domowej księgowości jest ograniczenie marnotrawienia pieniędzy. Nie oznacza to jednak zaciskania pasa przez cały czas. Z nadwyżek, jakie zgromadzisz, kup sobie coś w prezencie.

Natur

Specjaliści ds planowania budżetu

Zobacz również