img

Olej Lubański i jego zastosowania lecznicze

Olej Lubański i jego zastosowania lecznicze

Drzewo Luban jest bardzo rzadkim gatunkiem, który rośnie w Sułtanacie Omanu. Produkcja olejku Luban historycznie koncentruje się w gubernatorstwie Dhofar, w południowej części Sułtanatu. Pierwszy odnotowany eksport lubanu pochodził z portu Samhram w Dhofarze w I wieku naszej ery. Był to pierwszy port handlowy w południowym Omanie i uważa się, że jest to największy na świecie historyczny obszar produkcji lubanu.

Luban jest rośliną, która ma zarówno ogólne, jak i specyficzne zastosowanie. Stosuje się go w profilaktyce i leczeniu chorób, a także w leczeniu niektórych objawów. Różne formy olejku są stosowane do różnych celów. Niektórzy stosują olejek jako pojedynczy środek leczniczy w przypadku niepokojących objawów, podczas gdy inni przyjmują go jako codzienny suplement. Niektóre kuracje są krótkotrwałe i nie powinny być stosowane dłużej niż rok.

Olejek jest naturalnym składnikiem, który znajduje się w korzeniach rośliny. Oprócz właściwości antyrakowych luban jest również wykorzystywany do produkcji kadzideł. Omańczycy używają wielu kadzideł, a guma luban jest używana codziennie w omańskich gospodarstwach domowych. Według ibn sina olejek ten ma właściwości lecznicze i może leczyć prawie wszystkie choroby. Oprócz Omanu, luban w medycynie ludowej stosowały starożytne Indie, Afryka i Egipt. Jest on również skuteczny w zwalczaniu jadu węży.

Natur

Specjaliści ds planowania budżetu

Zobacz również