img

Jak oszczędzać i nie tracić na jakości życia?

Często zdarza się nam zostawić wiele wtyczek włączonych do kontaktu, często niepotrzebnych – ładowarkę do telefonu, czajnik bezprzewodowy, szczoteczkę elektryczną, laptop włączony przez całą noc – w rzeczywistości jest to zabójstwo dla domowego budżetu. Wyrabiając w sobie nawyk odłączania niepotrzebnych sprzętów z kontaktu, obniżysz rachunki za prąd. Równie ważna jest woda. Lecąca cały czas woda podczas mycia zębów to wyższy rachunek za wodę. Dobrym pomysłem okazuje się także zmywarka, zwłaszcza w przypadku osób,które tracą wiele wody w czasie zmywania naczyń. Jest to bardzo prosty sposób, by oszczędzić czas i pieniądze. Niepotrzebne zużywanie prądu i energii - warto unikać tego typu sytuacji, będzie to korzystne dla środowiska i twojej kieszeni.

Kolejnym pomysłem na oszczędzanie są energooszczędne żarówki, najlepiej wymienić je w całym domu. Można również pomyśleć o programie lojalnościowym i zbierać punkty za tankowanie paliwa – opłaca się przede wszystkim w przypadku osób, które codziennie dojeżdżają do pracy autem. Zebrane punkty wymienisz na nagrody, często jest to darmowe tankowanie.

Alternatywą dla samochodu jest rower – dobry sposób na oszczędność, a dodatkowym bonusem jest w tym przypadku zdrowie. Rower sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które do pracy mają stosunkowo blisko. Co ważniejsze, znika także problem korków. Zaoszczędzone pieniądze może przeznaczyć na super wakacje.

Palenie papierosów – najwyższy czas rzucić. Niestety, osoby palące znaczne kwoty przeznaczają na papierosy. Pomyśl, ile odłożysz rzucając nałóg, dodatkowo zyskasz zdrowie.

Do pracy warto przygotować kanapki, znacznie zdrowsze i tańsze niż kupowana w sklepiku drożdżówka czy danie na wynos. Do pracy można także zabrać sałatkę lub samodzielnie przygotowane ciasto z owocową galaretką.

Owoce sezonowe – w okresie letnim, a także jesienią warto zrobić przetwory z sezonowych owoców i warzyw. Zimą okażą się niezastąpione.

oszczędzanie na rachunkach​Unikaj zakupów w marketach – zawsze znajdzie się promocja, atrakcyjna cena i w efekcie kupujesz produkty, które nie są potrzebne. Nie daj się zwieść promocjom, kupuj wyłącznie to, co niezbędne. Jednak jeśli już się zdecydujesz na zakupy, to sprawdź gazetka biedronka.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku wielopaków – jeśli są to produkty z krótkim terminem przydatności, lepiej ich unikaj. Dobrze jest wybierać się na zakupy z przygotowaną listą – rozwiązanie to umożliwi dokonanie właściwego wyboru, czyli zakup produktów, które są niezbędne.

Korzystaj z programów lojalnościowych, zbieraj naklejki i punkty – dzięki temu możesz zyskać wiele, nawet darmowe zakupy.

 

 

Zamienniki papierosów mentolowych zostały na polskim rynku. Co to takiego? Sprawdź.

Natur

Specjaliści ds planowania budżetu

Zobacz również