Znaczna część domowego budżetu przeznaczana jest na jedzenie. Czy w tej dziedzinie można oszczędzać? Okazuje się, że tak!
Pierwszym krokiem jest ustalenie określonego budżetu, czyli kwoty, którą będziesz wydawać na produkty spożywcze w ciągu tygodnia lub miesiąca, staraj się jej nie przekraczać. Zdecydowanie łatwiejszy do realizacji okazuje się tygodniowy budżet, tym bardziej, jeśli jest to rodzina z dziećmi. Ważne jest to, aby ustalić realną kwotę, dostosowaną do możliwości gospodarstwa domowego.
Doskonałym sposobem na oszczędzanie jest odłożenie określonej kwoty do koperty i korzystanie z tych pieniędzy podczas codziennych zakupów. Zdecydowanie łatwiej wydawać pieniądze, których nie widzimy niż te, które trzymamy w ręku.
Korzystanie z karty jest wygodne, ale droższe – nie pozwala monitorowania wydatków.
Ważne jest to, aby sprecyzować, co powinno być ujęte w określonym budżecie – czy są to wyłącznie pieniądze na żywność, czy też na artykuły gospodarstwa domowego, chemię, ewentualny alkohol, rozrywki itp.
Dobrze jest śledzić własne wydatki korzystając z arkusza kalkulacyjnego lub kartki papieru,to pozwoli określić, na jakie cele przeznaczasz najwięcej pieniędzy.
Akcja budżetowa powinna obejmować wszystkich, którzy robią zakupy.
Organizuj i planuj obiady na cały tydzień, nie rób zakupów na ostatnią chwilę – kończy się to zazwyczaj niepotrzebnymi zapasami w szafach.
Zminimalizuj ilość odpadów, zwłaszcza spożywczych. Kupuj tyle, ile zje twoja rodzina, korzystaj z możliwości, jaką są mrożonki.
Regularnie kontroluj stan lodówki, w pierwszej kolejności zużywaj produkty łatwo psujące się i o krótkim terminie ważności.
Zmodyfikuj przepisy – przygotuj dania z tego, co posiadasz, niekoniecznie zgodnie z produktami ujętymi w przepisie.
Gotuj „tanio”, korzystaj z produktów sezonowych i tańszych produktów, istnieje wiele możliwości, by przygotować smaczne i zdrowe posiłki.
Pomyśl o zapasach. Jeśli gotujesz danie jednogarnkowe, zrób więcej potrawy i połowę zamróź – sprawdzi się w sytuacji, gdy nie będziesz miała czasu, by cokolwiek gotować.
Oszczędzanie to przede wszystkim kwestia wyboru. Można kupować produkty markowe lub ich tańsze odpowiedniki. Wiele rzeczy można przygotować samodzielnie, np. ugotować kompot zamiast kupować sok czy napój. Latem i jesieniom można przygotować mrożonki z warzyw i owoców lub przetwory w słoikach – idealnie sprawdzą się w okresie zimowym.
Cena mrożonek ze sklepu jest trzykrotnie wyższa, a po co przepłacać?
Warto także korzystać z promocji i rabatów, niemniej jednak należy to robić z głową.